رژیم لاغری برای سرد مزاج‌ ها – سرد مزاج‌ ها چه چیزهایی باید بخورند؟

رژیم لاغری برای سرد مزاج‌ ها

رژیم لاغری برای سرد مزاج‌ ها، موضوعی است که در این مقاله می‌خواهیم بیشتر به توضیح در مورد آن بپردازیم.
به طور کلی افراد از نظر نوع مزاج به چهار دسته تقسیم می‌شوند. مزاج صفراوی، مزاج سوداوی، مزاج بلغمی و مزاج دموی. هر یک از این مزاج‌ها ویژگی‌ها و خلق و خوی خاص خود را دارد که با دیگری متفاوت است. بهتر است هر فرد مزاج خود را بشناسد و برنامه غذایی روزانه خود را متناسب با نوع مزاج خود مشخص کند، زیرا هر یک از این مزاج‌ها برنامه غذایی خاص خود را دارد.

0 تا 100 رژیم افزایش وزن به بهترین روش + برنامه

رژیم لاغری برای سرد مزاج ها:

افرادی که مزاج سوداوی دارند مزاج آنها سرد و خشک است. این افراد باید از خوردن غذاهایی نظیر عدس، ماهی دودی، گوشت مانده، نوشابه به همراه غذا و … پرهیز کنند. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند باید از مصرف غذاهای بیات و مانده خودداری کنند زیرا خوردن غذاهای مانده و غذاهایی که نمک سود هستند در این افراد سبب افزایش سودا می‌شود که ممکن است مشکلاتی را برای سلامت فرد به وجود بیاورد.

اگر مزاج سرد و خشک دارید با ما همراه باشید تا با رژیم لاغری برای مزاج سرد و خشک بیشتر آشنا شوید.

ویژگی مزاج سرد و خشک:

بر اساس طب سنتی که تعیین کننده نوع مزاج افراد است، کسانی که مزاج سرد و خشک دارند عموماً افرادی لاغر اندام هستند که چهره کوچکی دارند. افرادی با مزاج سرد و خشک معمولاً ریز اندام بوده با اعضای بدن کوچک. در نتیجه این افراد کمتر دچار اضافه وزن می‌شوند.

از دیگر ویژگی‌های مزاج سرد و خشک داشتن پوست خشک است، ناگفته نماند که افرادی که پوست خشک دارند زودتر پوست آنها چروکیده می‌شود. داشتن موهای نازک، سیاه رنگ، موج دار با سرعت رشد آهسته از دیگر ویژگی‌های مزاج سرد و خشک است. علاوه بر ویژگی‌های ظاهری این دسته از افراد خلق و خوی خاص خود را هم دارند و خوابشان نامنظم است.

سوداوی مزاج‌ها افرادی خیال پرداز و درونگرا هستند. این افراد شرایط سرد و خشک را نمی‌توانند تحمل کنند از این رو به مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهایی که مزاج سرد و خشک دارند، حساس هستند. به دلیل وجود این حساسیت غذایی افرادی که مزاج سرد و خشک دارند باید مصرف مواد غذایی مانده و فست فودها، ترشیجات و سرکه را کاهش دهند.

رژیم لاغری برای سرد مزاج ها

رژیم غذایی مناسب برای افرادی با مزاج سرد و خشک:

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم افراد با مزاج سرد و خشک شرایط بدنی خاص خود را دارند، در نتیجه برای حفظ سلامت و تندرستی خود باید برنامه غذایی خاصی را پیروی کنند. طب سنتی که تشخیص دهنده نوع مزاج است، برای افراد با مزاج‌های مختلف، برنامه غذایی خاصی را در نظر گرفته است. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به طور کلی با رژیم لاغری برای سرد مزاج‌ ها آشنا شویم و بدانیم سرد مزاج‌ها چه چیزهایی باید بخورند.

طب سنتی معتقد است برای حفظ سلامت افراد باید تعادل بین مزاج رعایت شود. این تعادل از طریق مصرف غذاهایی با طبع مخالف مزاج غالب بر فرد امکان پذیر است. برای آگاهی بیشتر در مورد رژیم لاغری برای مزاج سرد و خشک در ادامه به بیان مواد غذایی می پردازیم که افراد با این مزاج باید آنها را مصرف کنند.

0 تا 100 رژیم پروتئین + معایب و مزایا

_ این افراد بهتر است از گوشت‌های گرمی بخش نظیر گوشت گوسفند، گوشت شتر و گوشت پرندگانی مانند گنجشک، سار و کبوتر استفاده کنند. لازم به یادآوری است که این افراد اگر تمایل زیادی به مصرف گوشت ندارند، می‌توانند به‌عنوان جایگزین از غذاهای گیاهی نظیر آلواسفناج، هویج فرنگی و کدو تنبل یا انواع سالادهای فصل با مقداری جوانه گندم قبل از غذا و آش جو استفاده کنند.

– سبزی‌های مناسب برای افراد با طبع سرد و خشک هم سبزی‌های گرمی بخش است. از جمله سبزیجات گرمی بخش می‌توان به نعناع، ریحان، ترخون، مرزه، جعفری، تره، انواع کلم و ساقه کرفس اشاره کرد.

– برای آگاهی بیشتر در مورد اینکه سرد مزاج‌ها چه چیزهایی باید بخورند، همان‌طور که گفته شد بهترین مواد غذایی برای افراد با طبع سوداوی مواد غذایی است که طبع گرم دارند. خوراکی‌های مناسب برای این افراد عسل، توت، انجیر، کشمش، خرما، هل، دارچین، زعفران، زیره و زنجبیل است.

– میوه‌های مناسب برای افراد با طبع سرد و خشک هم میوه‌هایی با طبع گرم است. از جمله میوه‌هایی که طبع گرم دارند می‌توان به این موارد اشاره کرد: انبه، مرکبات شیرین، انار، سیب شیرین، گلابی، قیسی، موز و پاپایا.

– نوشیدنی‌هایی که طبع گرم دارند: دمنوش بادرنجبویه، دم‌کرده زعفران، دارچین، زنجبیل، گل گاو زبان، شربت عسل و عرقیجات سنتی مثل عرق بیدمشک، بهار نارنج، نسترن، نعناع و پونه است.

رژیم لاغری برای مزاج سرد و خشک

رژیم غذایی نامناسب برای افرادی با مزاج سرد و خشک:

برای رعایت کامل رژیم لاغری برای سرد مزاج‌ ها باید با مواد غذایی که مناسب این افراد نیست، بیشتر آشنا شوید. از این رو در ادامه به مواد غذایی اشاره شده است که سرد مزاج‌ها نباید مصرف کنند. به طور کلی مصرف غذاهای بیات و مانده، غذاهایی که چرب و یا شور هستند، برای این افراد مناسب نیست.

_ افرادی که مزاج سرد و خشک دارند باید از مصرف لبنیاتی نظیر ماست، پنیر و کشک خودداری کنند. این افراد در وعده صبحانه نباید پنیر را به همراه چای شیرین مصرف کنند.
– نوشیدنی‌های نامناسب برای این افراد عبارت است از: چای، نوشابه گازدار، قهوه، نسکافه، دوغ و آب یخ.
– گوشت‌هایی نظیر گوشت گاو و گوساله، گوشت گوسفند ماده، ماهی دودی و ماهی شور برای افرادی با مزاج سرد و خشک مناسب نیست.
– مصرف شیرینی جات مصنوعی، ترشیجات، ادویه جات، خیار شور و سرکه برای این افراد مضر است. علت زیان بار بودن مصرف این مواد غذایی برای افراد با مزاج سرد و خشک این است که، مصرف این دسته از مواد غذایی سبب افزایش رسوبات خون می‌شود. از این طریق ممکن است سبب ایجاد یبوست در فرد شود.
– از دیگر غذاهایی که برای این افراد مضر است می‌توان به این موارد اشاره کرد: ماش‌پلو، سوسیس و کالباس، عدس، ساندویچ، پیتزا، غذاهای کارخانه‌ای و فراوری شده، غذاهای سرخ شده، دل و جگر، کره گیاهی و خامه، غذاهای نشاسته‌ای نظیر ماکارونی.
– میوه‌هایی که طبع آنها متناسب با مزاج سرد و خشک نیست عبارت است از: نارنگی، میوه‌های کال، خربزه، گوجه سبز، طالبی، انگور، شادونه، گشنیز، سنجد، گیلاس، سماق، لیمو عمانی، غوره، ذرت، زرشک، رب و گوجه فرنگی.

رژیم لاغری مزاج سرد و خشک

چند توصیه برای افرادی با مزاج سرد و خشک:

_ افرادی که مزاج سرد و خشک دارند معمولاً دارای پوست خشک هستند. این افراد برای رطوبت رسانی به پوستشان می‌توانند از روغن زیتون و یا روغن کنجد استفاده کنند.
– پیاده‌روی بهترین ورزش برای این افراد است و نباید آن را فراموش کنند. بهتر است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از مصرف شام پیاده‌روی کنند.
– افرادی که مزاج سرد و خشک دارند باید خواب کافی داشته باشند، لازم به ذکر است که این افراد بهتر است از خواب در بعد از ظهر پرهیز کنند.
– این افراد بهتر است هنگام حمام از آب ولرم استفاده کنند.
– افراد با مزاج سرد و خشک باید از کار زیاد با رایانه و یا تماشای زیاد تلویزیون خودداری کنند زیرا این کار سودای آنها را زیاد می‌کند.
– مصرف لیمو ترش، آب سیب و آب‌هویج برای آنها مفید است.

آشنایی با رژیم های مخصوص چاقی صورت به شکل طبیعی

به‌عنوان سخن پایانی باید گفت، در بالا به طور کلی با رژیم غذایی که افرادی با مزاج سرد و خشک باید رعایت کنند، آشنا شدید. با رعایت این رژیم غذایی می‌توانید تناسب اندام و تندرستی داشته باشید. مقاله پرطرفدارترین رژیم لاغری را بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *