0 تا 100 رژیم کرفس + معایب و مزایا رژیم کرفس برای لاغری

رژیم کرفس و مزایا و معایب آن برای سلامتی

رژیم کرفس، یکی دیگر از روش های کاهش وزن و لاغری می باشد. امروزه تبلیغات گسترده ای برای لاغری با کرفس دیده می شود. خیلی از افراد معتقدند که رژیم کرفس یکی از موثرترین رژیم ها برای کاهش وزن می باشد.

کرفس، یک سبزیجات سرشار از ویتامین C، ویتامین K و پتاسیم هست. علاوه بر دارا بودن ویتامین های مفید تحقیقات انجام شده در مورد کرفس حاکی از این است که کرفس نقش موثری در مقابله با سرطان و بیماری های کبدی دارد.

سبب بهبود التهابات می شود و به طور کلی نقش مهمی در بهبود سلامت قلب و عروق دارد.

کرفس یک ماده غذایی کم کالری است، جایگزین کردن وعده های کم کالری با غذاهای پرکالری می تواند سبب افزایش چربی سوزی و کاهش وزن شود. به همین دلیل است که رژیم ۲۰ روزه رژیم کرفس، می تواند سبب لاغری شود.

ما در یک مقاله جداگانه درمورد لاغری با کرفس صحبت کردیم و گفتیم که کرفس را چطور و چه زمان هایی استفاده کنید تا لاغر شوید.

در این مقاله می خواهیم به بررسی این ادعا بپردازیم که آیا رژیم کرفس واقعاً برای کاهش وزن موثر می باشد یا خیر. با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی بیشتر با تاثیر رژیم کرفس بر لاغری، با فواید و مزایا رژیم کرفس برای سلامتی بیشتر آشنا شوید.

اموزش قدم به قدم رژیم لاغری ۳ روزه + برنامه غذایی

فواید کرفس

در ادامه به بیان تاثیر رژیم کرفس برای لاغری و توضیح بیشتر در مورد رژیم ۲۰ روزه رژیم کرفس می پردازیم.

_ کالری کم: همانطور که گفته شد کرفس یک ماده غذایی کم کالری می باشد. علاوه بر کالری کم، فیبر خوارکی بالایی هم دارد. هر شاخه کرفس به طور میانگین ۱۰ کالری دارد. ناگفته نماند که پختن کرفس سبب افزایش کالری آن می شود. یک پیمانه کرفس پخته شده حدود ۲۷ کالری دارد.

با این وجود باز هم یک ماده غذایی کم کالری محسوب می شود و استفاده روزانه آن سبب کاهش کالری دریافتی روزانه می شود.

_ حاوی فیبر: کرفس مواد مغذی زیادی دارد که برای کاهش وزن و بهبود سلامتی مفید هستند. یکی از این مواد مغذی فیبر می باشد. فیبر یک کربوهیدرات می باشد که نقش مهمی در کنترل و یا کاهش اشتها دارد. همانطور که می دانید کاهش اشتها سبب کاهش مصرف غذا و در نتیجه کاهش کالری دریافتی می شود‌.

پس می توان گفت با مصرف کرفس می توانید با یک تیر دو نشان بزنید، هم دریافت کالری کم و هم کاهش اشتها. کاهش اشتها تنها یکی از فواید فیبر است. علاوه بر این فیبر موجود در کرفس با جذب آب سبب پر شدن شکم می شود. غذاهایی که فیبر دارند باید بیشتر جویده شوند؛ در نتیجه انها را دیرتر قورت می دهید و به این ترتیب بدن زمان بیشتری را صرف تجزیه و جذب آنها می کند. غذاهایی که نیاز دارند تا مدت زمان بیشتری جویده شوند، ناخوداگاه باعث می شوند تا فرد کمتر غذا بخورد.

کرفس پخته شده فیبر بیشتری دارد و با خوردن آن در حدود ۱۰ درصد از فیبر مورد نیاز روزانه بدنتان تامین می شود. بنابراین می توان گفت مهمترین تاثیر رژیم کرفس که سبب کاهش وزن می شود، کاهش اشتها و کالری کم آن است.

در خصوص کرفس یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این است که اگر آب کرفس را بگیرید سبب از بین رفتن فیبر و در نتیجه از بین رفتن خواص آن برای لاغری می شود. علاوه بر از بین رفتن فیبر، اینکار سبب افزایش کالری فیبر نیز می شود. به طور کلی وقتی از مصرف سبزیجات قصد کاهش وزن و لاغری را دارید باید خود سبزیجات را مصرف کنید نه اینکه آب آنها را بگیرید.

_ سرشار از ویتامین و مواد مغذی می باشد: همانطور که در بالا اشاره کردیم، کرفس سرشار از ویتامین K است. با مصرف یک فنجان کرفس خرد شده حدود ۳۷ درصد از نیاز روزانه بدنتان به ویتامین K تامین می شود. و این مقدار برای یک فنجان کرفس پخته شده، ۷۱ درصد از ویتامین K مورد نیاز روزانه است. ویتامین K یک ویتامین موثر برای لخته شدن خون و سلامت استخوان ها می باشد.

علاوه بر ویتامین K، کرفس سرشار از پتاسیم می باشد. پتاسیم سبب بهبود سلامت قلب و عروق و بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن می شود. یک فنجان کرفس خام خرد شده ۸ درصد از نیاز روزانه بدن به پتاسیم را تامین می کند، که این مقدار برای یک فنجان کرفس پخته شده در حدود ۱۲ درصد می باشد.

از دیگر مواد مغذی کرفس می توان به فلانوئید اشاره کرد. کرفس هم مانند بسیاری از گیاهان و سبزیجات خوراکی حاوی آنتی اکسیدانی به نام فلانوئید است.

فواید کرفس

تاثیر رژیم کرفس

_ از جمله مهمترین فوایدی که کرفس بر روی سلامت انسان دارد، کاهش کلسترول می باشد. علاوه بر این در کاهش غلظت تری گلیسیرید نیز موثر می باشد. همچنین کرفس به دلیل دارا بودن پتاسیم، اسید هگزانیک و متانول سبب کاهش و کنترل فشار خون می شود.

_ کرفس سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است که در بهبود کبد چرب موثر است.

_ مهمترین تاثیر رژیم کرفس کاهش وزن می باشد. کرفس سرشار از فیبر است و کلسترول کمی دارد.

_ از دیگر تاثیرهای رژیم کرفس می توان به کاهش عفونت اشاره کرد. اگر از عفونت ادراری رنج می برید، رژیم کرفس می تواند در بهبود عفونت به شما کمک کند. از طرفی دیگر رژیم کرفس در بهبود سرطان نیز موثر است.

کاملترین جدول کالری انواع غذا + تصویر

رژیم ۲۰ روزه رژیم کرفس

رژیم ۲۰ روزه رژیم کرفس، رژیمی می باشد که در مدت زمان کوتاه می تواند به شما کمک کند تا به وزن مورد نظر خود برسید. با این رژیم می توانید علاوه بر کاهش وزن، زندگی سالم تری داشته باشید.

اگر صبح خود را با یک وعده سرشار از فیبر نظیر کرفس شروع کنید، اینکار علاوه بر موثر بودن در بهبود هضم غذا سبب جذب بهتر مواد غذایی، درمان یبوست و رفع مشکلات کبدی می شود. همچنین در مدت رژیم می توانید از کرفس به عنوان میان وعده استفاده کنید. تا در عین اینکه کالری کمی دریافت می کنید، برای مدت بیشتری سیر بمانید.

در خصوص مدت زمان رژیم کرفس باید گفت بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید و با توجه به شرایط بدنی خود زمان مناسب را انتخاب کنید. معمول ترین رژیم کرفس، رژیم ۲۰ روزه کرفس می باشد.

رژیم 20 روزه رژیم کرفس

لاغری با کرفس

  •  کرفس جز سبزیجات است، ارتفاع آن بین ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر است. کرفس در سراسر دنیا رشد می کند. ساقه و برگ کرفس قابل خوردن می باشد. این گیاه سرشار از پتاسیم، ویتامین C و ویتامین K می باشد. از جمله فواید کرفس می توان به مقابله با سرطان و بیماری های کبدی اشاره کرد. علاوه بر این کرفس به کاهش التهابات و بهبود سلامت قلب کمک می کند. در مورد نقش کرفس در لاغری باید گفت با جایگزین کردن  آن به جای غذاهای پرکالری می توان میزان کالری دریافتی را محدود کرد که این فرایند سبب کاهش وزن و لاغری سریع می شود.
6 برنامه غذایی برای تناسب اندام + تصویر
  •  همانطور که در بالا اشاره کردیم کرفس سرشار از فیبر است و میزان کالری کمی دارد. یک ساقه کرفس بزرگ چیزی در حدود ۱۰ کالری دارد.
  •  از دیگر خواص کرفس برای لاغری می توان به این موضوع اشاره کرد که، کرفس سرشار از مواد مغذی نظیر فیبر می باشد که این مواد در کاهش وزن نقش مفیدی دارند. فیبر موجود در کرفس نوعی کربوهیدرات است که به کم شدن اشتها کمک می کند. زیرا فیبر موجود در کرفس سبب جمع شدن آب می شود که این فرایند سبب پر شدن شکم و احساس سیری می شود. لازم به ذکر است که غذاهای حاوی فیبر باید کامل جویده شوند تا بدن همه فیبر موجود در آنها را جذب کند. از طرفی جویدن زیاد غذا باعث می شود کمتر غذا بخورید.
  •   کرفس حاوی ویتامین K است، این ویتامین در سلامت استخوان ها و لخته شدن خون موثر هست. همچنین باید گفت با خوردن کرفس پتاسیم مورد نیاز بدنتان تامین می شود. پتاسیم برا سلامت قلب و عروق و بهبود اعصاب مفید است. علاوه بر این دو ماده مغذی مفید فیبر حاوی فلانوئید هم است. فلانوئید یک آنتی اکسیدان می باشد که در اکثر گیاهان و سبزیجات خوراکی موجود است.
  •  برای لاغری با کرفس، می توان از کرفس به عنوان میان وعده استفاده کرد تا در طول روز احساس گرسنگی نداشته باشید. در نتیجه احساس سیری، روزانه غذای کمتری مصرف می کنید پس کالری کمتری وارد بدنتان می شود. مصرف کرفس همراه با حمص یک میان وعده خوشمزه و کم کالری است. برای ایجاد تنوع هم می توانید از حمص با مزه های مختلف استفاده کنید. علاوه بر حمص می توان کرفس را با سس های خوشمزه نظیر سس سالسا مصرف کرد.
  •  برای کم کردن حجم میزان کالری دریافتی، می توان از کرفس برای افزایش حجم غذا استفاده کرد.‌ علاوه بر کرفس، هویج هم می تواند سبب افزایش حجم غذا شود. کرفس تفت شده را می توان در کنار گوشت مصرف کرد. اینکار علاوه بر کمک به کاهش وزن، سبب خوش طعم شدن گوشت می شود. از کرفس می توان در انواع سوپ هم استفاده کرد.

لاغری با کرفس به چه صورت است

آب کرفس

در بالا به بیان فواید کرفس و تاثیر آن بر کاهش وزن و لاغری پرداختیم. حال می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا آب کرفس هم به اندازه خود کرفس سبب کاهش وزن و لاغری می شود یا خیر! در تبلیغات گسترده ای که برای رژیم کرفس و آب کرفس صورت میگیرد از آب کرفس به عنوان یک ماده سم زدای قوی یاد می شود.

لازم به ذکر است که ما انسانها در بدنمان یک سم زدای قوی داریم و آن کبد است. به طوریکه اختلال در عملکرد کبد سبب اختلال در کل بدن می شود. بسیاری از افراد اهمیت سلامت کبد را نادیده می گیرند. خوردن سبزیجات تازه، ورزش کردن و داشتن تناسب اندام از جمله عواملی است که به سلامت کبد کمک می کنند.

اگر قصد دارید سطح سلامتی تان را با ورزش کردن بالاتر ببرید، مقاله ورزش کردن در خانه در دوران کرونا را بخوانید و 7 حرکت مفید و ساده را که در این مقاله معرفی شده، در خانه انجام دهید.

در مورد آب کرفس باید گفت که گرفتن آب کرفس سبب از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی موجود در کرفس از جمله فیبر می شود. همانطور که گفته شد فیبر موجود در کرفس نقش بسیار زیادی در کاهش وزن دارد. فیبر با جذب آب سبب پر شدن شکم و کاهش اشتها و در نتیجه کاهش کالری دریافتی روزانه می شود.

از طرفی فیبر سبب می شود تا قند خون کم کم بالا بیاید. باید یاداور شد بسیاری از آب کرفس های موجود در بازار با ابمیوه های دیگر مخلوط شده اند و حاوی مقادیر زیادی کالری و قند هستند.

آب کرفس همانند خود کرفس فواید زیادی برای بدن دارد. آب کرفس باعث دفع سموم بدن می شود. آب کرفس سبب کاهش سطح چربی خون می شود. افرادی که فشار خون بالا دارند با مصرف روزانه یک لیوان آب کرفس می توانند به فشار خون طبیعی برسند.

آب کرفس حاوی ماده آرامش بخش است که به بهبود اختلالات خواب کمک می کند. کرفس سبب تقویت حافظه و بهبود صدا هم می شود. نکته مهمی که در مورد کرفس وجود دارد این است که این ماده غذایی کالری منفی دارد.

0 تا 100 رژیم کرفس + معایب و مزایا رژیم کرفس برای لاغری
”]

کالری منفی به این معناست که بدن برای اینکه بتواند انرژی کرفس را بسوزاندن به انرژی اضافه نیاز دارد. برای مثال اگر انرژی دریافتی بدن با مصرف کرفس معادل ۲۰ کالری باشد، بدن برای سوزاندن آن نیاز به ۴۰ کالری دارد.

  •  از جمله فواید آب کرفس برای لاغری می توان به این مورد اشاره کرد که مصرف روزانه یک لیوان آب کرفس سبب می شود تا معده به کار بیفتد و از این طریق از بروز یبوست جلوگیری می شود. و این کار سبب دفع مواد زائد بدن می شود. علاوه بر این همانطور که گفته شد با مصرف کرفس فیبر زیادی وارد بدن می شود که فیبر حس سیری ایجاد می کند. به جای مصرف آب میوه های مختلف بهتر است آب کرفس میل کنید. با اینکار علاوه بر اینکه املاح و مواد مغذی زیادی وارد بدنتان می شود، به شما در کاهش وزن هم کمک می کند.
  • یکی دیگر از مهمترین فواید آب کرفس برای لاغری این است که، خوردن آب کرفس میلتان به خوردن شیرینی جات را کم می کند. که این یک تاثیر فوق العاده برای کاهش وزن است.
  • یادتان باشد که در مصرف هیچ ماده غذایی نباید زیاده روی کرد، آب کرفس هم از این قانون پیروی می کند. مصرف زیاد آب کرفس برای افرادی که سنگ کلیه و یا مثانه دارند، مضر است زیرا در آب کرفس ماده ای به نام اگزالات وجود دارد که باعث بزرگتر شدن سنگ ها می شود. علاوه بر این خوردن آب کرفس به افرادی که کیست تخمدان و یا کیست سینه دارند هم توصیه نمی شود.
  • آب کرفس یک چربی سوز خوب است. متخصصان تغذیه بر این باور هستند که مصرف روزانه کرفس باعث  افزایش متابولیسم بدن می شود. با افزایش متابولیسم کالری بیشتری سوزانده می شود، که در نتیجه همان چربی سوزی و کاهش وزن و لاغری شکم رخ می دهد.

بهترین زمان خوردن آب کرفس

بهترین زمان برای خوردن آب کرفس

بهترین زمان برای خوردن آب کرفس برای لاغری قبل از غذا است. زیرا مصرف آب کرفس سبب کم شدن اشتها و بی میلی به غذاهای پرکالری می شود. زمان خوردن آب کرفس برای لاغری باید به این نکته هم توجه داشته باشید که مصرف آب کرفس سبب از دست دادن آب بدن می شود. پس هنگام مصرف روزانه آب کرفس میزان مصرف آب را افزایش دهید.

آب کرفس

مضرات رژیم کرفس

با رژیم کرفس و فواید آن آشنا شدید، با ما همراه باشید تا با معایب رژیم کرفس هم بیشتر آشنا شوید.

با وجود فواید زیادی که رژیم کرفس برای لاغری و سلامت بدن دارد، اگر زیاد مصرف شود ممکن است احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک را افزایش دهد.

از طرفی در رژیم کرفس هم همانند بسیاری از رژیم های لاغری باید با پزشک متخصص مشورت کرد. استفاده نامناسب از رژیم کرفس ممکن است عوارضی نظیر گودی زیر چشم، لاغری صورت و عصبی و زود رنج شدن را در پی داشته باشد.

پس بهتر است به صورت اصولی و برنامه ریزی شده از رژیم کرفس پیروی کنید، استفاده روزانه از آب کرفس اصلا توصیه نمی شود. آب کرفس سرشار از اگزالات می باشد. تجمع اگزالات در بدن سبب بروز و یا تشدید سنگ‌های اگزالاته می شود. از طرفی دیگر اگزالات سبب از بین رفت مواد مغذی نظیر کلسیم، منیزیم، روی، فسفر و منگنز می شود. همانطور که می دانید این مواد برای بدن بسیار لازم و ضروری هستند و نبود آنها می تواند بسیار خطرناک باشد.

استفاده از رژیم کرفس به افرادی که مبتلا به صرع هستند توصیه نمی شود.

مصرف کرفس به زنان باردار نیز توصیه نمی شود زیرا مصرف کرفس در این افراد ممکن است سبب سقط جنین و یا صرعی شدن کودک شود.

مضرات رژیم کرفس

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی باید گفت، رژیم کرفس یکی از رژیم های موثر در لاغری و کاهش وزن می باشد. البته این رژیم در صورتی موثر می باشد که اصول و قواعد آن رعایت شود.

لیست پرطرفدارترین و سالم ترین رژیم های لاغری در سال 2021

مصرف کرفس تازه بهتر از آب کرفس می باشد؛ زیرا گرفتن آب کرفس سبب افزایش کالری آن می شود.
اگر قصد کاهش وزن و لاغری دارید از آب کرفس موجود در بازار به هیچ عنوان استفاده نکنید؛ زیرا با آبمیوه های دیگر ترکیب شده و سرشار از کالری و قند هستند.

می توان کرفس تازه را به عنوان میان وعده استفاده کرد، کرفس علاوه بر دارا بودن کالری کم به دلیل داشتن فیبر سبب پر شدن شکم و کاهش اشتها می شود. باید یاداور شد رژیم کرفس برای همه افراد مناسب نمی باشد و بهتر است قبل از شروع آن با پزشک متخصص مشورت کنید‌.

ما در شاینوفیت رژیم های دیگری مثل رژیم شیر،رژیم موز سه روزه، رژیم فستینگ، رژیم کانادایی و رژیم اتکینز را بررسی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم این رژیم ها را هم بررسی کنید؛ سپس تصمیم خود را برای انتخاب بهترین رژیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *