رژیم لاغری

طبق تحقیقات انجام شده، تقریبا نیمی از بزرگسالان هر ساله سعی در کاهش وزن دارند. کافی است جمله بهترین رژیم لاغری را در گوگل تایپ کنید تا با بیش از 310 میلیون نتیجه روبه رو شوید. تعداد زیاد برنامه های غذایی و رژیم های لاغری شروع کار را برای شما دشوار می‌کند، زیرا نمی‌توانید مطمئن باشید کدام رژیم مناسب ترین، پایدارترین و بهترین رژیم لاغری برای شما است.

یکی از بهترین راه های کاهش وزن، تغییر رژیم غذایی است. برخی از رژیم های غذایی با هدف مهار اشتها برای کاهش مصرف مواد غذایی در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند مصرف کالری، کربوهیدرات یا چربی را محدود کنید.

انواعی از بهترین رژیم لاغری جهان شامل : روزه داری متناوب، رژیم های گیاهی، رژیم های غذایی کم کربوهیدرات، رژیم مدیترانه ای، رژیم کانادایی،  رژیم چهار روز ضد نفخ را می توان نام برد. 

برای لاغری باید برنامه ای را انتخاب کنید که در کنار کاهش وزن، حال روحی خوبی هم برای شما ایجاد کند و همچنین متناسب با سلیقه غذایی، سبک زندگی و اهداف شما باشد. در غیر این صورت اگر بهترین رژیم لاغری هم بگیرید، هیچ گاه موفق به کاهش وزن نمی‌شوید. پس برای داشتن یک کاهش وزن اصولی، رژیمی را انتخاب کنید که با حال روحی شما ارتباط مستقیم داشته باشد.

رژیم لاغری سریع، مناسب وقتی است که فرد بنا به دلایل خاصی مجبور است در مدت زمان کوتاهی وزن کم کند. مثلاً وقتی برنامه جشن عروسی او جلو افتاده است یا برای یک جراحی خاص آماده می‌شود که پزشک معالج به او توصیه کرده قبل از عمل باید وزن کم کند. یا زمانی که فشار شدیدی که ناشی از اضافه وزن زیادی است را روی زانوهای خود احساس می‌کند.

حتی وقتی که باید بتواند در یک روز خاص در چند هفته آینده لباس مورد علاقه خود را که حالا برایش تنگ شده در یک مهمانی ویژه بپوشد. برای وزن کم کردن در زمان کوتاه و لاغری سریع چندین مدل رژیم لاغری سریع و مؤثر وجود دارد.

1. رژیم غذایی HMR

رژیم غذایی HMR مورد تائیدترین رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت در دنیاست. HMR مخفف کلمات Health Management Resources Program به معنی برنامه مدیریت منابع سلامت است.
در این رژیم لاغری سریع، فرد باید حجم کالری دریافتی خود را به یک‌باره کاهش دهد. همچنین به جای آن‌که در طی روز از غذاهای پر کالری استفاده کند، غلات کامل، میوه و سبزی‌های را که کالری کمتری دارند به‌جای وعده‌های اصلی مصرف کند.

رعایت کردن هر رژیم لاغری در نهایت می‌تواند منجر به کاهش وزن افراد شود. اما رژیم لاغری HMR سریع‌ترین نتیجه را حاصل می‌کند. البته هدف اصلی رژیم غذایی HMR عادت دادن بدن به سبک سالم غذا خوردن است.

اگر شما به دنبال رژیم غذایی مناسب می گردید میتوانید مطلب “ بهترین برنامه رژیم غذایی” را یتوانید مطالعه کنید.

کسانی که برای کاهش وزن عجله دارند و می‌خواهند با رژیم لاغری سریع و مؤثر HMR وزن کم کنند، بهتر است تحت نظارت یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی یا پزشک این کار را انجام دهند.

رژیم لاغری

2. رژیم غذایی اتکینز

رژیم لاغری سریع اتکینز رژیمی است که با کم کردن حجم کربوهیدرات دریافتی باعث پایین آمدن سریع وزن بدن می ‌شود. در این رژیم لاغری سریع، غذاهای پر از کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی و انواع بیسکوئیت ‌ها تقریباً حذف می‌ شوند. اما فرد می ‌تواند با دریافت پروتئین و چربی مورد نیاز بدن خود احساس ضعف ناشی از کمبود کربوهیدرات را برطرف کند.

رژیم غذایی

3. رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک به عنوان یک رژیم لاغری سریع و کم کربوهیدرات، بسیار شبیه به رژیم اتکینز است. در رژیم کتوژنیک میزان کربوهیدرات دریافتی به شدت کاهش پیدا می‌کند. اما حجم آن با چربی جایگزین می‌شود. به این ترتیب بدن فرد به سمت حالت متابولیکی به نام کتوز سوق داده می ‌شود.
وقتی حالت کتوز در بدن رخ می‌دهد، بدن برای سوزاندن چربی به منظور تأمین انرژی بسیار فعال می‌شود. ضمن آن‌که چربی موجود در بدن به ماده‌ای به نام کتون در کبد تبدیل می‌شود که این ماده انرژی مورد نیاز برای مغز را تأمین می ‌کند.

4. رژیم غذایی کالری شماری

یکی از مؤثرترین روش‌های کاهش دادن وزن به کمک رژیم غذایی، رعایت رژیم غذایی کالری شماری است که به آن Weight Watchers نیز گفته می ‌شود.

شاید این رژیم به اندازه رژیم ‌هایی مثل اتکینز، HMR یا کتوژنیک رژیم لاغری سریع نباشد؛ اما به دلیل آن‌که بسیار اصولی است و فرد در طی آن کمتر احساس گرسنگی کرده و ثبات بیشتری دارد، افراد زیادی در جهان به آن روی آورده‌اند و کارشناسان تغذیه آن را کاملاً تائید می ‌کنند.

پس از تعیین کالری خوراکی‌ها، نوبت به تعیین میزان کالری مورد نیاز بدن فرد در یک روز عادی می‌رسد. این عدد بر اساس شاخص‌هایی مانند: وزن، سن، جنسیت، قد و اندازه دور مچ دست تعیین می‌شود.

حالا فرد برای این‌که وزن کم کند باید مراقب باشد که میزان کالری دریافتی او از خوراکی‌ها در طی روز کمتر از میزان کالری مورد نیاز بدن او باشد.

لاغری سریع

در رژیم کالری شمار فرد پس از یک پریود زمانی مثلاً دوهفته‌ای دوباره باید خود را وزن کند. سپس کالری روزانه مورد نیاز خود را بر اساس وزن جدید محاسبه کند. طبیعی است که هرچقدر وزن بدن کاهش پیدا کند، کالری مورد نیاز آن نیز کمتر خواهد شد.

داشتن فعالیت بدنی منظم، به اندازه روزانه 30 دقیقه پیاده روی سریع می‌تواند به روند کاهش وزن به کمک رژیم کالری شماری سرعت بیشتری بدهد. بنابراین توصیه می‌شود هم زمان با شروع این رژیم، برنامه ورزش روزانه نیز آغاز شود.

5. رژیم غذایی Biggest Loser

این رژیم غذایی لاغری سریع یک برنامه کاهش وزن است که از طریق اصلاح عادات غذایی، رعایت رژیم غذایی سالم و کم کالری و البته برنامه ورزشی منظم باعث کاهش وزن می‌شود.
در این رژیم، برنامه غذایی طوری تنظیم می‌شود که در آن فرد باید روزانه بین 1200 تا 1500 کالری دریافت کند. این میزان کالری در 3 وعده اصلی و 2 تا 3 میان وعده تقسیم می ‌شود.

6. رژیم اسلیم فست

اسلیم فست یک برنامه جایگزین وعده غذایی جزئی است که شامل خوردن 2 جایگزین وعده غذایی در روز علاوه بر 3 میان وعده می‌شود. 2 وعده غذایی و 3 میان وعده باید با میزان مشخصی از کالری دریافتی تعیین شوند. جایگزین کردن وعده‌های غذایی معمولی با میان وعده‌های سالم و کم کالری به تدریج میزان کالری دریافتی را کاهش می ‌دهند.

رژیم غذایی سریع

در رژیم غذایی حجم سنجی باید بشقاب غذای فرد مملو از موادی باشد که حجم آن‌ها زیاد است اما کالری پائینی دارند. به طور مثال سبزی‌های خام و سوپ‌ها که می‌توانند فضای معده را طوری پر کنند که فرد با وجود دریافت میزان کمی از کالری، احساس گرسنگی نداشته باشد.

7. رژیم دوکان

می توان گفت بهترین برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن، رژیم دوکان می باشد. رژیم دوکان به طور کلی چهار مرحله دارد. دو مرحله ابتدایی آن دو مرحله کاهش وزن هستند. مدت زمان این دو مرحله بستگی به وزن مورد نظر فرد دارد، فرد بعد از اینکه طی دو مرحله کاهش وزن به وزن ایده ال خود رسید، وارد دو مرحله بعدی که دو مرحله تثبیت وزن نام دارد، می شود. برنامه غذایی رژیم لاغری دوکان شامل، پروتئین بدون چربی، سبوس جو دو سر و آب می باشد‌. در واقع رژیم دوکان می خواهد از طریق محدود کردن دریافت کربوهیدرات ها بدن را وادار کند تا برای تامین انرژی مورد نیاز سوخت و ساز خود، شروع به چربی سوزی و آزاد سازی انرژی از چربی های ذخیره شده بکند. البته لازم به ذکر می باشد که بدن برای حفظ سلامت و تندرستی خود نیاز به همه گروه های غذایی دارد.

برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن

8. رژیم فود مپ

یکی دیگر از رژیم های لاغری که ممکن است کمتر نام آن را شنیده باشید، رژیم فود مپ نام دارد. این رژیم لاغری بیشتر برای افرادی که دچار مشکل روده تحریک پذیر هستند، مناسب می باشد. زیرا برنامه غذایی رژیم لاغری فود مپ سرشار از کربوهیدرات های قابل تخمیر است. رژیم فود مپ به افرادی که مشکلات گوارشی دارند، کمک می کند تا کیفیت زندگی آنها افزایش یابد.

در مورد رژیم فود مپ باید یاداور شد همانطور که در ابتدا گفتیم این یک رژیم غذایی می باشد که بیشتر برای افرادی که مشکلات گوارشی نظیر روده تحریک پذیر دارند مناسب است، اما برای انسان های سالم که مشکلات گوارشی ندارند، زیاد مناسب نمی باشد و ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. به طور کلی بهتر است قبل از شروع یک رژیم غذایی با متخصص تغذیه مشورت کنید تا متناسب با شرایط بدنیتان رژیم مناسب را به شما معرفی کند.

برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن
9. رژیم شوک

یکی‌ دیگر از‌ رژیم هایی که میخواهیم با آن بیشتر آشنا شویم رژیم شوک است. همانطور که از نام این رژیم لاغری قابل حدس می باشد، کار این رژیم غذایی این است که با وارد کردن شوک به بدن، بدن را وادار به چربی سوزی بیشتر کند. برنامه غذایی این رژیم برای لاغری و کاهش وزن به این صورت می باشد که فرد ۵ روز را رژیم سخت می گیرد و ۲ روز در هفته را مطابق با روزهای معمولی ( روزهای قبل از شروع رژیم لاغری) غذا می خورد. و این چرخه ۵ روز رژیم و ۲ روز آزاد تا ۱۵ روز ادامه می یابد.

تحقیقاتی که در زمینه رژیم شوک انجام شده است نشان دهنده این موضوع می باشد که، در رژیم شوک فرد از خوردن بسیاری از گروه های غذایی که لازم هستند منع می شود. یکی دیگر از ایراداتی که به رژیم شوک وارد است این می باشد که فرد در ابتدای رژیم به سرعت وزن کم می کند اما مدتی بعد از آن نه تنها به حالت اولیه خود برمیگردد در مواردی هم ممکن است دچار اضافه وزن شود.

برنامه رژیم غذایی دکتر کرمانی
10. رژیم ویت واچرز

یکی دیگر از رژیم های لاغری که می توان گفت، بهترین برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن است، رژیم ویت واچرز نام دارد. برنامه غذایی این رژیم لاغری شامل کالری، چربی اشباع، قند کم و پروتئین زیاد می باشد. به طور کلی رژیم لاغری ویت واچرز فرد را از خوردن هیچ گروه غذایی منع نمی کند و محدودیت غذایی خاصی ندارد. تمرکز اصلی رژیم ویت واچرز بر روی مصرف غذاهای کامل و غیر فراوری شده نظیر سبزیجات، میوه ها و پروتئین بدون چربی می باشد. رژیم ویت واچرز بعد از رسیدن به وزن ایده آل پایان نمی یابد بلکه برای حفظ وزن به دست آمده نیز به فرد کمک می کند.

بهترین رژیم لاغری دو هفته ای

نکته آخر این است که برای گرفتن سریع‌ترین نتیجه از رژیم‌های لاغری بهتر است ورزش روزانه نیز در برنامه فرد وجود داشته باشد. ضمن آن‌که پیشنهاد می‌شود رژیم مناسب تحت نظر یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی انتخاب و برنامه ریزی شود.

ما در مطلبی جداگانه تکنیک های جدید لاغری 2020 را بیان کرده ایم، شما میتوانید با مطالعه دقیق آن روش های علمی به وزن مطلوب تان برسید.

برنامه رژیم لاغری میتواند برای افزایش وزن مناسب باشد. افزایش ناگهانی وزن را می ‌تواند به دلایل زیادی مانند: استرس، دارو، اضطراب، مصرف بیش از حد نمک یا مواد قندی و… نسبت داد. شما می ‌توانید با یک برنامه رژیم لاغری مناسب، از افزایش بیش از حد وزن و چربی های دور شکم خود جلوگیری کنید.
افزایش وزن با عادات غذایی غلط و زندگی بدون ورزش به وجود می ‌آید و شما را دچار مشکلات فراوانی از جمله فشار خون، مشکلات قلبی، دیابت و… می ‌کند. اگر تحرک بدنی شما در طول روز کم و حتی صفر است و دارای عادات غذایی نادرستی هستید، احتمالا در آستانه افزایش وزن و چربی های شکمی خواهید بود.

برنامه رژیم لاغری

 لاغری اصولی و تناسب اندام، نیازمند برنامه رژیم غدایی برای سریع ترین رژیم برای کاهش وزن است. برای داشتن رژیم اصولی و متناسب با شرایط بدن خود، بهتر از به دکتر متخصص مراجعه کنید و رژیمی استاندارد دریافت کنید.
از برنامه های رژیمی مطرح و مورد اعتماد می‌توان به برنامه رژیم غذایی دکتر کرمانی اشاره کرد. این رژیم لاغری از تنوع غذایی بالایی برخوردار بوده و مهم ترین دلیل محبوبیت آن، برنامه غذایی مطابق با غذای سفره است! به این معنا که شما می‌توانید در کنار خانواده از غذایی که آن ها می‌خورند، استفاده کنید. با برنامه رژیم غذایی دکتر کرمانی هیچ محدودیتی در مصرف غذا ندارید و می‌توانید هر غذایی که دوست دارید در زمان رژیم خود استفاده کنید، اما به اندازه!
برنامه رژیم لاغری در کنار ورزش به شما کمک می‌کند کاهش وزن زیادی در مدت دو ماه داشته باشید. با داشتن یک برنامه لاغری علمی و اصولی با کربوهیدرات کم یا کالری پایین، می‌توانید غذای سالم بخورید تا سیر شوید.
در تمام مدت رژیم از مصرف نوشیدنی های شیرین و مضرر خودداری کنید، قبل از غذا آب بنوشید، آرام غذا بخورید و خوب بخوابید تا کاهش وزن موفقی داشته باشید.  هر وعده غذایی را از منبع پروتئین، منبع چربی سالم، کربوهیدرات پیچیده و سبزیجات پر کنید.
سبزیجات برگ سبز یک روش عالی برای جمع آوری یک وعده غذایی با کالری کم و مواد مغذی فراوان است. با رعایت برنامه رژیم لاغری مورد نظر، بی شک به اندام ایده آل خود می‌رسید.
هر وعده غذایی را از منبع پروتئین، منبع چربی سالم، کربوهیدرات پیچیده و سبزیجات پر کنید. سبزیجات برگ سبز یک روش عالی برای جمع آوری یک وعده غذایی با کالری کم و مواد مغذی فراوان است.
برخی از سوالات رایج :

رژیم لاغری سریع برای چه زمانی مناسب است؟

رژیم لاغری سریع، مناسب وقتی است که فرد بنا به دلایل خاصی مجبور است در مدت زمان کوتاهی وزن کم کند. مثلاً وقتی برنامه جشن عروسی او جلو افتاده است یا برای یک جراحی خاص آماده می‌شود که پزشک معالج به او توصیه کرده قبل از عمل باید وزن کم کند. یا زمانی که فشار شدیدی که ناشی از اضافه وزن زیادی است را روی زانوهای خود احساس می‌کند.

بهترین رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت کدام است؟

رژیم غذایی HMR مورد تائیدترین رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت در دنیاست. HMR به معنی برنامه مدیریت منابع سلامت است. در این رژیم لاغری سریع، فرد باید حجم کالری دریافتی خود را به یک‌باره کاهش دهد. در عوض غلات کامل، میوه و سبزی‌های را که کالری کمتری دارند به‌جای وعده‌های اصلی مصرف کند.

چند رژیم سریع کاهش وزن وجود دارد؟

رژیم های کاهش وزن زیادی وجود دارد؛ از جمله رژیم های لاغری معروف که در این مقاله بررسی شدند : رژیم غذایی HMR - رژیم غذایی اتکینز - رژیم غذایی کتوژنیک- رژیم غذایی کالری شماری - رژیم غذایی Biggest Loser - رژیم اسلیم فست - برنامه لاغری دکترکرمانی