تفاوت پیلاتس و فیتنس + [تفاوت ها با بدنسازی و یوگا]

تفاوت پیلاتس و فیتنس

آیا میدانید ورزش فیتنس و پیلاتس چیست ؟ تفاوت پیلاتس و فیتنس  بیشتر از آن است که این دو را شبیه به هم بدانیم. پیلاتس نوعی ورزش تمرینی است که اولین بار در سال ۱۹۲۰ توسط ژوزف پیلاتس بنیانگذاری شد. هدف ورزش پیلاتس از این حرکات ایجاد ارتباط بین جسم و مغز بوده، وی معتقد بود که سلامت بدن و ذهن به هم مرتبط هستند. ژوزف پیلاتس این ورزش را علم کنترل کننده بدن نامید.

اما بعد از مرگ او طرفدارانش برای احترام و زنده نگه داشتن نامش، این ورزش را پیلاتس نامیدند.عموما ماهیچه هایی که در انجام حرکات پیلاتس درگیر می شوند، ماهیچه هایی هستند که برای انجام کارهای روزمره از آنها استفاده می شود و همچنین حرکات پیلاتس برای شکم نیز مناسب است. اما فیتنس ورزشی است که هدف آن چربی سوزی می باشد، ما به بیان فرق پیلاتس و فیتنس ورزشکاران با استفاده از دستگاه های خاص فیتنس به دنبال چربی سوزی هستند.

بیشتر حرکاتی که در فیتنس انجام می شود، هوازی است. تاثیر اصلی حرکات فیتنس بر کشیده و خوش فرم شده عضلات است. در ادامه به بیان تفاوت های بیشتری بین پیلاتس و فیتنس می پردازیم. پس اگر شما هم می خواهید با تفاوت فیتنس و پیلاتس بیشتر آشنا شوید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت پیلاتس و فیتنس چیست

تفاوت فیتنس و پیلاتس چیست ؟

برای بیان فرق فیتنس و پیلاتس یا تفاوت فیتنس و پیلاتس چیست می توان به این نکته اشاره کرد که پیلاتس ورزشی با حرکات کنترل شده است. اما فیتنس یک ورزش بسیار پر جنب و جوش می باشد.در انجام ورزش فیتنس همه عضلات بدن درگیر می شوند، اما تاثیر بیشتر پیلاتس بر روی عضلات کمر و لگن است. برای انجام ورزش فیتنس باید از دستگاه های خاصی که برای این ورزش طراحی شده اند استفاده شود.

اگر میخواهید با بهترین حرکات فیتنس در خانه آشنا شوید مقاله  حرکات فیتنس را مطالعه نمایید.

اما انجام پیلاتس و کاهش وزن نیز بدون دستگاه های تخصصی هم امکان پذیر می باشد. البته ناگفته نماند پیلاتس هم دستگاه های تخصصی خاص خود را دارد اما بعضی از حرکات پیلاتس نیاز به دستگاه تخصصی ندارند.

  0 تا 100 آموزش ورزش ایروبیک در خانه | رقص ایروبیک برای لاغری

تفاوت پیلاتس با بدنسازی

بدنسازی ورزشی است که با استفاده از حرکات ورزشی خاص و رژیم غذایی به حجیم و خوش فرم کردن ماهیچه ها می پردازد. این ورزش نخستین بار در سال ۱۹۶۰ بنیان گذاری شد. زمانیکه ورزشکاران شوروی توانستند با هورمون تستوسترون حجم ماهیچه های خود را زیاد کنند. عملکرد ورزش بدنسازی برای افزایش حجم عضلات به این صورت است که انجام حرکات ورزشی در یک بازه زمانی مشخص سبب تقویت و افزیش حجم عضلات می شود.

اگر میخواهید درباره ی استفاده از فیبر در ورزش بدنسازی بیشتر بدانید مقاله فیبر در بدنسازی را مطالعه نمایید.

تفاوت پیلاتس با بدنسازی

حرکات ورزشی که در بدنسازی انجام می شود بیشتر وزنه زدن است بجای حرکات هوازی، و مدت زمان معمول انجام آن دو ساعت در روز است. برای اثرگذاری این ورزش بر روی ماهیچه ها به طور معمول باید ۴ یا ۵ بار در طول هفته انجام شود. انجام این حرکات انرژی زیادی می خواهد. به همین دلیل در رژیم بدنسازی بیشتر غذاهای پروتئینی، ماهی و گوشت سفید قرار دارد. ماهیچه هایی که بیشتر تحت تاثیر ورزش بدنسازی قرار می گیرند، ماهیچه های بازو، ساعد، مچ، پاها و قفسه سینه هستند.

  ایروبیک بهتر است یا بدنسازی تفاوت آنها با پیلاتس |انتخاب شما کدام است؟

تفاوت پیلاتس با یوگا

هدف کلی ورزش پیلاتس و یوگا مشابه همدیگر هست. هدف هر دو ایجار هماهنگی بین ذهن و جسم است. هر دوی این ورزش ها بر روی هماهنگی حرکات و تنفس تمرکز دارند. اما تفاوت اصلی بین پیلاتس و یوگا در این است که پیلاتس بر روی تقویت عضلات بدن به کمک ذهن تمرکز دارد. اما یوگا بر روی آرامش و انعطاف پذیری روحی تمرکز دارد. ورزش یوگا که توسط هندی ها طراحی شده نوعی ورزش جسم و ذهن با نظم اخلاقی است.

که منجر به تقویت روح انسان می شود، و بر روی پوست، تاثیر بر ماهیچه ها و عضلات می گذارد. به بیان ساده تر می توان گفت یوگا ورزشی است که علاوه بر انجام حرکات ورزشی و حفظ رژیم غذایی مستلزم رعایت اصول اخلاقی، مراقبه و تمرینات تنفسی است.همچنین ذکر این نکته قابل اهمیت است که حرکات پیلاتس برای شکم نیز مناسب است.

تفاوت پیلاتس با یوگا

ستون فقرات را باز می کند تا از طریق آن انرژی در بدن جریان یابد. این ورزش بر روی تنفس متمرکز است و تنفس بهتر سبب جلوگیری از مشکلات قلب و عروق و بهبود جریان خون می شود.بنابراین احتمال ابتلا به سکته مغزی و قلبی را تا حد زیادی کاهش می دهد. کاهش فشار خون، قند خون، افزایش شادابی از تاثیرات هر دو ورزش می باشد که سبب شادابی جسم و ذهن می شود. علاوه بر همه اینها باید گفت تحرک در ورزش پیلاتس بیشتر از یوگا می باشد.

در یوگا حرکات را آرام تر و با تمرکز بیشتری انجام می دهند.اگر فرد مبتدی هستید باید دقت داشته باشید که ممکن است ورزش پیلاتس را بتوانید بدون مربی انجام دهید، اما برای انجام یوگا حتما باید مربی ماهری حضور داشته باشد. تعداد حرکات پیلاتس بیشتر از تعداد حرکات یوگا است اما در یوگا برای هر حرکت زمان بیشتری صرف می شود.به عنوان مطلب پایانی باید گفت هر ورزشی حرکات و نحوه انجام خاص خود را دارد.

هر حرکتی برای رسیدن به هدف خاصی طراحی شده است. با توجه به این مطالب باید قبل از شروع ورزش هدف خود را از آن مشخص کنید.با توجه به هدف خود از ورزش، رشته ورزشی مناسب خود را بیابید.مثلا ممکن است هدف شما از ورزش چربی سوزی، تناسب اندام و …. باشد. یادتان باشد استمرار در انجام ورزش سبب تاثیر گذاری بیشتر آن می شود. پس برای دیدن نتیجه یک ورزش باید آن را در بازه زمانی مشخصی به طور منظم انجام دهید.

برخی از سوالات رایج:

تفاوت پیلاتس یا بدنسازی چیست؟

بدنسازی ورزشی است که با استفاده از حرکات ورزشی خاص و رژیم غذایی به حجیم و خوش فرم کردن ماهیچه ها می پردازد. اما انجام پیلاتس و کاهش وزن نیز بدون دستگاه های تخصصی هم امکان پذیر می باشد.

تفاوت فیتنس و پیلاتس چیست ؟

پیلاتس ورزشی با حرکات کنترل شده است. اما فیتنس یک ورزش بسیار پر جنب و جوش می باشد.در انجام ورزش فیتنس همه عضلات بدن درگیر می شوند، اما تاثیر بیشتر پیلاتس بر روی عضلات کمر و لگن است.

یک دیدگاه در تفاوت پیلاتس و فیتنس + [تفاوت ها با بدنسازی و یوگا]

  1. ساره says:

    متوجه شدم تفاوت فیتنس و پیلاتس چیست رو .
    ممنون از مقایسه ای که انجام دادین

  2. سمانه says:

    بنظرم با مشورت با ی مربی خوب و با توجه به علاقتون میتونید از بین فیتنس یا پیلاتس انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.