اتوفاژی چیست؟ | رژیم اتوفاژی

رژیم اتوفاژی

احتمالاً اگر بگوییم با استفاده از دستور‌العمل‌هایی می‌توانید سموم بدن‌تان را دفع کنید، روند پیر شدن را کند یا حتی معکوس کنید، در مقابل انواع مختلف بیماری‌ها اعم‌از سرطان، بیماری‌های قلبی و زوال عقل از خودتان حفاظت و احساس جوانی بیشتری کنید؛ مشتاق می‌شوید تا بدانید منظور ما دقیقاً از دستورالعمل‌ چیست؟

اتوفاژی، بله منظور ما اتوفاژی یا خودخواری است. شاید با شنیدن معادل فارسی این کلمه کمی چندش‌تان شده باشد اما باور کنید یا نه طبق نظر بسیاری از سردمداران حوزه طبابت، اتوفاژی تبدیل به مهم‌ترین دستاورد انسان در حیطه سلامتی خواهد شد.
برای اتوفاژی لازم به طی یک فرایند دشوار و پیچیده نیست، کافی است هر چند مدت یکبار تغییرات ساده‌ای در رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان پیاده کنید. اگر کمی دقت کنید متوجه یکی از دلایل روزه‌داری مسلمانان خواهید شد. بله، روزه‌داری موجب افزایش اتوفاژی می‌شود.

گذشته از اتوفاژی روزه‌ که یکی از بهترین شیوه‌های سم زدایی بدن است، داشتن رژیم‌های کم کربوهیدرات یا ترکیبی از این دو مورد نیز می‌تواند به عنوان عاملی در اتوفاژی به حساب بیاید.

برای اطلاعات بیشتر درمورد این ترفند بی‌نظیر سلامتی با ادامه مطلب همراه ما باشید.

اتوفاژی چیست

اتوفاژی، بازیافت سلول‌های مرده

آیا با توجه به عنوان نوشته شده توانستید حدس بزنید که اتوفاژی چیست؟ فرایند اتوفاژی از طرفی به دلیل تبدیل سلول‌های مرده به مواد مغذی و از طرفی به دلیل جلوگیری از تجمع‌ سلول‌های مرده در بدن، موجب سلامتی افراد می‌شود. درواقع این نوع بازیافت یا تمیزکاری سلولی موجب رشد، سوخت‌رسانی و ترمیم خواهد شد و امری ضروری جهت حفظ حیات طبیعی سلول و تداوم آن است.
اتوفاژی یا خودخواری از لحاظ لغوی متشکل از دو بخش تشکیل است. اول پیشوند یونانی (auto) به معنای‌ “ خود “ و دیگری (phagy) به معنای‌ “ خوردن “.

اتوفاژی و پیری

یک آدم پیر چه ویژگی‌هایی دارد؟

خب بگذارید من برای‌تان بگویم. یک فرد پیر رفته‌رفته دچار کاهش در عملکردهای فیزیولوژیکی جسمش می‌شود. به این معنا که سلول‌هایش به انسولین حساسیت کم‌تری نشان می‌دهند، عملکرد مفصل‌هایش کاهش میابد، احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها در او افزایش می‌آید، چین و چروک‌های روی پوستش بیشتر می‌شود و…

اما آیا واقعا اتوفاژی می‌تواند درمانی موثر بر تمام این امراض و علائم باشد؟ می‌توانیم به این سبک برای کندکردن روند پیری اعتماد کنیم؟هنوز نمی‌دانیم! درواقع هرچند شواهدی مبنی بر اثرگذاری اتوفاژی بر پیری به دست آمده اما این مسئله هنوز موضوعی گنگ برای ما باقی مانده است که نیاز به پژوهش‌های بسیاری دارد.

تاثیر اتوفاژی در بیماری‌های نوروژنیک

هرنوع بیماری‌ای که در آن عملکرد سیستم عصبی، به خصوص مغز در آن از دست می‌رود در دسته بیماری‌های نوروژیک می‌گنجد؛ مثل پارکینسون یا آلزایمز. هرچند همچنان محققان در حال پژوهش بر روی علل ایجاد این بیماری‌های نوروژیک هستند اما تا کنون نیز به نتایجی دست یافته‌اند که مهم‌ترین آن “تجمع چربی‌های بد” می‌باشد.

اینجاست که اتوفاژی به عنوان یک روش موثر در پاک‌سازی سلول‌های مرده وارد می‌شود. اگر اتوفاژی بتواند به موقع این چربی‌های بد را از سلول خارج کند به بهتر شدن اوضاع کمک حائز اهمیتی می‌کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که نمی‌توان در هر شرایطی به اتوفاژی امیدوار بود به‌خصوص وقتی تجمع‌ چربی‌های بد در سلول به قدری زیاد شده باشند که نتوان کار در جهت پاکسازی انجام داد.
بنابراین در حال حاضر که دانش ما تا اندازه‌ای ارتقا پیدا نکرده است تا درمانی قطعی برای بیماری‌های نورژنیک ارائه دهیم، می‌توان به اتوفاژی خوشبین بود.

تاثیر اتوفاژی و سرطان

سرطان ناشی از تقسیم غیرقابل‌کنترل سلول‌ها است که اگر این تکثیر به‌طور بی‌رویه ادامه پیدا کند منجر به ایجاد تومور خواهد شد. تمام انسان‌ها در بدن خود سلول‌های سرطانی دارند اما قبل از این‌که دردسر شوند، سیستم ایمنی آن‌ها را شناسایی و نابود می‌کند.
یکی دیگر از دلایل نابودی این سلول‌ها فرایند اتوفاژی است. دانشمندان معتقدند اتوفاژی از سه طریق می‌تواند از تولید بی‌رویه سلول‌های سرطانی جلوگیری کند. اول اینکه سلامت سلول‌ها را افزایش می‌دهد، دوم این‌که سلول‌های سرطانی را تجزیه و بازیابی می‌کند و در آخر اتوفاژی اثر سلول‌های سرطانی بر سلول‌های سالم اطراف را کم می‌کند.

هرچند این امر می‌تواند بسیار خوشحال‌کننده باشد اما باید بگوییم هنوز علم پزشکی به راهی قابل‌اتکا جهت دستکاری فرایند اتوفاژی برای مقابله با سرطان دست پیدا نکرده است. به هر حال ظاهرا اتوفاژی و سرطان رابطه معکوسی بر هم داشته و هرچقدر بدنتان را بیشتر سم زدایی کنید، با احتمال کمتری دچار سرطان خواهید شد.

تفاوت آپوپتوز و اتوفاژی

سرنوشت تمام سلول‌های ما مرگ است و این یک مسئله طبیعی است. مرگ سلولی به دوصورت اتفاق میفتد، اول مرگ برنامه‌ریزی شده و دوم مرگ ناشی از اتفاقات زیان‌بار برای سلول مثل پرتودرمانی. در بیان تفاوت آپوپتوز و اتوفاژی باید بگوییم هرچند هر دو از دسته مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی هستند اما سیستم اتوفاژی به گونه‌ای عمل می‌کند که مرگ سلولی توسط لیزوزوم‌ها انجام شود و درواقع آن‌ها واسطه تخریب باشند. اما در آپوپتوز، نوعی خودکشی سلولی رخ می‌دهد. تفاوت آپوپتوز و اتوفاژی در همین نکته است.

رژیم اتوفاژی

رژیم اتوفاژی

در بررسی رژیم اتوفاژی باید سه مورد را درنظر بگیریم: 1. روزه‌داری، 2. کاهش مصرف کربوهیدرات، ۳. ورزش

1. روزه‌داری

ممکن است در چند باری که به ارتباط روزه‌داری و اتوفاژی یا همان اتوفاژی روزه اشاره کردیم این سوال در ذهن‌تان ایجاد شده باشد که آیا سبک غذایی به‌منظور فعال‌کردن اتوفاژی بهترین راه است؟
هرچند پاسخ به این سوال پیچیدگی‌های خودش را دارد اما به‌طور کلی در حالت روزه‌داری، نشانه‌هایی در خون دیده می‌شود که ما را به افزایش اتوفاژی امیدوار می‌کند. اما باز هم چیزهایی که در این زمینه می‌دانیم کم‌تر از چیزهایی است که باید بدانیم.
در هر حال می‌دانیم که سبک غذایی در افزایش اتوفاژی تاثیر مثبت دارد، اتوفاژی روزه برای کند شدن روند پیری و جلوگیری از ایجاد امراض موثر است. درنتیجه برای رسیدن به این مقصود نیازمند سبک غذایی مبتنی بر اتوفاژی هستیم.

2. کاهش مصرف کربوهیدرات

برای افزایش اتوفاژی رژیم کتوز را اجرا کنید. اصلی‌ترین مولفه در این رژیم عدم استفاده از کربوهیدرات‌ها است. بنابراین ممکن است مجبور شوید برای مدتی از شیرینی دلخواه‌تان صرف‌نظر کنید. در این رژیم باید مصرف کربوهیدرات به‌قدری کاهش پیدا کند تا بدن به‌جای آن از چربی به‌عنوان منبع سوخت خود استفاده کند.

افراد در رژیم کتوز، حدود 75 درصد از انرژی‌شان را از طریق چربی و 5 تا 10 درصد را از کربوهیدرات می‌گیرند. درواقع این تغییر در منابع انرژی منجر به تغییر مسیر متابولیک بدن آن‌ها خواهد شد.

3. ورزش

جدا از رژیم غذایی ورزش هم در افزایش اتوفاژی نقش دارد. درواقع فشاری که در اثر ورزش به ماهیچه‌ها وارد می‌شود منجر به پارگی‌های میکروسکوپی می‌شود که در پی آن بدن در صدد ترمیم آن‌ها برمی‌آید و از این جهت ورزش می‌تواند در پاکسازی بدن موثر باشد.
هرچند در این مورد هم نمی‌توان به‌آسانی تشخیص داد که چه میزان ورزش برای افزایش اتوفاژی لازم است اما می‌دانیم که در این باره موثر است.

جمع بندی

همانطور که گفتیم اتوفاژی فرایندی سلولی است که بر اساس‌ آن مواد زائد گوناگون یا کل سلول به مواد مغذی تبدیل می‌شود و پس از آن از این سلول‌ها در جهت رشد و جوان‌سازی و سوخت‌رسانی استفاده می شود. در طول مقاله درمورد تاثیراتی که اتوفاژی می‌تواند بر کند‌شدن پیری و مقابله با امراض داشته باشد به تفصیل صحبت کردیم.

اتوفاژی در این فرایند‌ها نقشی‌ اساسی دارد اما هنوز نمی‌دانیم که آیا می‌توان با راهکارهایی منجر به افزایش آن شد؟ آیا این مقدار افزایش به قدری می‌تواند مثمرثمر باشد تا بیماری‌ها را درمان و روند پیری را کندتر کند؟ از جمله راهکارهایی که منجر به افزایش اتوفاژی می‌شود روزه‌داری، رژیم کربوهیدرات و ورزش است.

برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم شیر” ، ” رژیم شوک ” ، ” رژیم کتوژنیک ” ، ” رژیم فصلی ” ، ” رژیم کانادایی” ، ” رژیم فستینگ ” و ” رژیم اتکینز ” را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *