رژیم فستینگ چیست ؟ | رژیم روزه داری چه فوایدی دارد ؟

رژیم فستینگ چیست

رژیم فستینگ چیست ؟ سوالی است که در این مطلب می خواهیم به توضیح در مورد آن بپردازیم. رژیم فستینگ یک روش برای افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن می باشد.

رژيم فستينگ چيه ؟ در رژیم فستینگ فرد برای کاهش وزن وارد یک چرخه دو دوره ای می شود، یک دوره روزه داری و یک دوره غذا خوردن به همین دلیل است که از رژیم فستینگ تحت عنوان رژیم روزه داری نیز یاد می شود.

اگر رژیم فستینگ به طور دقیق و در کنار ورزش انجام شود می تواند از طریق افزایش سوخت و ساز بدن سبب کاهش وزن شود. رژیم فستینگ یا رژیم روزه داری الهام گرفته از سفارش روزه گرفت در اسلام است.

با توجه به فواید زیادی که روزه بر سلامت انسان دارد، افرادی تصمیم گرفتند تا برای کاهش وزن با استفاده از روزه گرفتن رژیم فستینگ را ابداع کنند. این رژیم برنامه غذایی خاص خود را دارد.

برنامه غذایی رژیم فستینگ باید سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد. با ما همراه باشید تا علاوه بر یافتن پاسخ برای سوال رژیم روزه داری چیست؟ با فواید رژیم فستینگ بیشتر آشنا شوید و به مزایا و معایب رژیم فستینگ می پردازیم.

انواع رژیم فستینگ چیست

انواع رژیم فستینگ

انواع رژیم روزه متناوب چیست؟ رژیم فستینگ از نظر مدت زمان تکرار چرخه باهم فرق دارند. در ادامه به بیان انواع رژیم فستینگ می پردازیم:

 • روزه داری در روزهای متناوب

در این نوع از رژیم فستینگ، در برخی از روزهای هفته محدودیت غذایی وجود ندارد. و در کنار آن برخی دیگر از روزهای هفته تنها شامل یک وعده غذایی است که آن وعده غذایی هم تنها ۲۵ درصد از کالری مورد نیاز روزانه را تامین می کند.

برای فهمیدن بیشتر این نوع رژیم فستینگ باید گفت: به عنوان مثال در یک هفته، روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه روزهای روزه داری محسوب می شوند که در آنها تعداد وعده های غذایی محدود می باشد. در عوض بقیه روزهای هفته محدودیت غذایی ندارد. البته پرخوری نکنید.

 • پرخوری نکنید ! روزه در کل روز

در این نوع از رژیم فستینگ یک یا دو روز از ایام هفته را روزه هستید. به این معنا که در آن روزها باید فقط ۲۵ درصد از کالری مورد نیاز روزانه را دریافت کنید. ( چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ کالری)،  در باقی روزهای هفته محدودیت غذایی وجود ندارد.

 •  غذا خوردن در یک محدوده زمانی

در این نوع برای هر یک از روزهای هفته یک زمان معین برای غذایی خوردن دارید. و بعد از گذشت آن زمان دیگر نباید غذا بخورید. به عنوان مثال هر روزه می توانید از ساعت ۸ تا ۱۳ غذا بخورید و بعد از آن تا روز بعد مجاز به غذا خوردن نیستید.

در مورد رژیم روزه داری نگرانی هایی هم وجود دارد و آن احتمال پرخوری در روزهای آزاد هست. اگر افراد در روزهایی که وعده آزاد آنها محسوب می شود، پرخوری کنند. کالری دریافتی اضافی در روزهای روزه سوخته می شود در نتیجه چربی های قبلی سوزانده نمی شوند، پس کاهش وزنی هم صورت نمی گیرد.

اموزش قدم به قدم رژیم لاغری ۳ روزه + برنامه غذایی

البته طرفداران این نوع رژیم غذایی لاغری معتقد هستند که استرسی که در پی محدود کردن وعده های غذایی روزانه به انسان وارد می شود، سبب تغییرات متابولیکی و ترمیم سلول ها می شود. از طرفی دیگر تحقیق های انجام شده در این زمینه حاکی از این موضوع می باشند که رژیم فستینگ از جمله رژیم های کم کالری موثر در زمینه کاهش وزن می باشد.

فواید رژیم فستینگ چیست

فواید رژیم فستینگ

تا اینجا بیشتر به پاسخ دادن به دو سوال رژیم فستینگ چیست؟ و رژیم روزه داری چیست؟ پرداختیم. حال می خواهیم با فواید رژیم فستینگ بیشتر آشنا شویم.

 •  به طور کلی رژیم های کم کالری نظیر رژیم فستینگ سبب ایجاد تغییرات فیزیکی و کاهش وزن می شوند. رژیم فستینگ طولانی مدت سبب می شود تا بدن به دریافت کم کالری عادت کند. همچنین این رژیم بر روی باکتری های مفید روده تاثیر مثبت دارد، علاوه بر این ترشح هورمون آدیپونکتین که یک هورمون بسیار موثر در افزایش چربی سوزی است، را افزایش می دهد. و به طور کلی به بدن در چربی سوزی کمک می کند.
 •  رژیم فستینگ موثر در کاهش فشار خون و کلسترول است. پس در نتیجه به بهبود سلامتی فرد کمک می کند و از فواید فستینگ است.
 • برخی از رژیم های غیراصولی سبب بروز وضعیتی به نام استپ وزن در فرد می شوند. رژیم فستینگ با وارد کردن شوک به بدن، سبب خروج بدن از این وضعیت می شود.
0 تا 100 رژیم پروتئین + معایب و مزایا
 •  افزایش چربی سوزی به طور طبیعی یکی دیگر از فواید رژیم فستینگ می باشد. در رژیم فستینگ وقتی فرد وارد مرحله روزه می شود و دیگر کالری دریافت نمی کند، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز برای سوخت و ساز شروع به چربی سوزی و آزادسازی انرژی می کند. پس در نتیجه در این رژیم بدون نیاز به انجام کار خاصی بدن چربی سوزی می کند.
 • کنترل اشتها فایده دیگر رژیم فستینگ است. زیرا بدن بسیار تطبیق پذیر است و به شرایط جدید عادت می کند. در نتیجه این عادت کردن بدن به رژیم روزه داری، می توانید کنترل بیشتری بر روی هوس های غذایی خود داشته باشید.
 •  در این رژیم بدن از چربی برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده می کند. استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی سبب ثبات بیشتر انرژی در طول روز می شود.

عوارض رژیم فستینگ

عوارض رژیم فستینگ

رژیم فستینگ هم علاوه بر فوایدی که دارد، عوارضی را هم به دنبال دارد که در ادامه به بررسی عوارض رژیم فستینگ می پردازیم.

 •  در ابتدا باید گفت، رعایت رژیم فستینگ برای افرادی که عادت دارند تا در طول روز علاوه بر وعده های اصلی میان وعده هم بخورند سخت است. همچنین این رژیم به کسانیکه باید در طول روز به اندازه کافی کالری انواع غذا را دریافت کنند تا انرژی کافی داشته باشند مانند افراد مبتلا به دیابت نیز توصیه نمی شود. در خصوص عوارض رژیم فستینگ باید گفت بیشتر افرادی که این رژیم را برای لاغری انتخاب می کنند، مشکلی با ان ندارند و به آسانی خود را با آن تطبیق می دهند. البته گاهی هم در ابتدای رژیم ممکن است فرد دچار بی حالی و ضعف شود و این به این معنا می باشد که باید رژیم را بشکند و چیزی میل کند. با وجود اینکه عوارض رژیم فستینگ به ندرت پیش می آید در ادامه به بیان برخی از آنها می پردازیم.
 •  گرسنگی از جمله عوارض شایع رژیم فستینگ می باشد. اگر احساس گرسنگی شما خفیف است، بهتر است با پرت کردن حواستان به این احساس بی توجهی کنید. و خودتان را سرگرم کنید. باید یاداور شد داشتن احساس گرسنگی از رژیم فستینگ جدایی پذیر نیست، پس بهتر است قبل از شروع رژیم این موضوع را بدانید و برای کنار آمدن با آن برنامه ریزی کنید.
 •  احساس ضعف و خستگی یکی دیگر از عوارض رژیم فستینگ می باشد که میزان خفیف آن عادی است. و برای بهبود آن می توان آب و نمک مصرف کرد. ناگفته نماند که احساس ضعف خفیف عادی است اما اگر احساس ضعف شدید داشتید، باید روزه خود را بشکنید. همچنین داشتن سردرد و سرگیجه خفیف هم عادی است اما شدید آن نگران کننده می باشد.
رژیم فستینگ چیست ؟ | رژیم روزه داری چه فوایدی دارد ؟
”]

اینها چند مورد از عوارض رژیم فستینگ می باشد. این رژیم در برخی موارد عوارض دیگری هم دارد از جمله، یبوست، سوزش معده، افزایش قند خون.

در این مقاله به پاسخ دادن به سوال رژیم فستینگ چیست؟ پرداختیم. به عنوان سخن پایانی باید گفت رژیم فستینگ یکی از رژیم های لاغری است. از نظر مدت زمان انواع مختلفی دارد. اما همه انواع آن شامل دو دوره است، یک دوره محدودیت غذایی و یک دوره وعده آزاد که این دو دوره به صورت چرخشی تکرار می شوند.

برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم شیر” ، ” رژیم مدیترانه ای ” ، ” رژیم کتوژنیک ” ، “رژیم شوک ” و ” رژیم فصلی ”  را مطالعه نمایید.

سوالات متداول:

رژيم فستينگ چيه؟

در رژیم فستینگ فرد برای کاهش وزن وارد یک چرخه دو دوره ای می شود، یک دوره روزه داری و یک دوره غذا خوردن به همین دلیل است که از رژیم فستینگ تحت عنوان رژیم روزه داری نیز یاد می شود.

برنامه غذایی رژیم فستینگ چگونه است؟

رنامه غذایی رژیم فستینگ باید سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد

فواید رژیم فستینگ چیست؟

رژیم های کم کالری نظیر رژیم فستینگ سبب ایجاد تغییرات فیزیکی و کاهش وزن می شوند. رژیم فستینگ طولانی مدت سبب می شود تا بدن به دریافت کم کالری عادت کند. و ....

عوارض رژیم فستینگ چه هستند ؟

در خصوص عوارض رژیم فستینگ باید گفت بیشتر افرادی که این رژیم را برای لاغری انتخاب می کنند، مشکلی با ان ندارند و به آسانی خود را با آن تطبیق می دهند. البته گاهی هم در ابتدای رژیم ممکن است فرد دچار بی حالی و ضعف شود و این به این معنا می باشد که باید رژیم را بشکند و چیزی میل کند. و ....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *