یوگا برای لاغری مفید است؟ ( حرکات یوگا برای لاغری کدامند؟ )

یوگا، واژه‌ای که این روز‌ها ممکن است زیاد آن را شنیده باشید. در خصوص یوگا و تاریخچه آن باید بدانید که این ورزش ریشه در عقاید بودا و هندو‌ها دارد. هدف اصلی از انجام این ورزش پرورش دادن روح و جسم و همچنین پیدا کردن آرامش است.

در خصوص تأثیرات یوگا بر روی ذهن افراد تحقیقات زیادی انجام شده که این تحقیقان نشان‌دهنده مؤثر بودن یوگا بر روی ذهن است. یوگا در لغت هم به معنای اتحاد می‌باشد. یکپارچکی فرد با خودش که این اتحاد جسم و ذهن فرد را تقویت می‌کند. برای رسیدن به این یکپارچگی از طریق یوگا وضعیت و حالات خاصی طراحی شده که به این مجموعه از حالت آسانا گفته می‌شود. جالب است بدانید یوگا بر روی کاهش وزن نیز مؤثر است و در این مقاله به توضیح بیشتر در خصوص یوگا برای لاغری می‌پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص یوگا برای لاغری شکم با ما همراه باشید.

 

ایا یوگا باعث لاغری می‌شود؟

 

جرکات یوگا برای لاغری

 

یوگا بسیار گسترده و متنوع است و هر یک از حرکات آن هم مزایا خاص خود را دارند. در این بین باید گفت یکی از مزایای یوگا کمک به کاهش وزن است که در این خصوص لازم به توضیح می‌باشد که برای کمک گرفتن از یوگا به منظور کاهش وزن باید حرکات خاصی را انجام داده و فراموش نکنید که به نتیجه رسیدن مستلزم انجام مستمر و منظم حرکات یوگا است.

حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو نکات خاص خود را هم دارد از جمله اینکه باید به میزان کالری دریافتی روزانه خود توجه داشته باشید. اگر میزان کالری دریافتی شما از میزان کالری که در طول روز می‌سوزانید کمتر باشد کاهش وزن رخ می‌دهد. در این بین حرکات یوگا می‌توانند به عنوان یک عامل مؤثر بر روی افزایش سوخت و ساز بدن عمل کنند. نا گفته نماند که یوگا در مقایسه با دیگر ورزش‌ها فعالیت بدنی کمتری دارد و این موضوع نشان‌دهنده این مطلب است که یوگا کالری کمتری می‌سوزاند و در مورد حرکات یوگا برای لاغری اهمیت توجه به میزان کالری دریافتی افزایش پیدا می‌کند.

 

جرکات یوگا برای لاغری

 

تأثیر‌گذاری یوگا بر روی کاهش وزن تنها به جنبه فعالیت فیزیکی و کالری سوزی ختم نمی‌شود. یوگا یک ورزش متفاوت است و سبب می‌شود تا خودشناسی فرد انجام‌دهنده افزایش پیدا کند. در نتیجه این افزایش خود‌شناسی فرد می‌تواند به توانایی دست پیدا کند که رژیم غذایی خود را تغییر داده و غذا‌های مفیدتری مصرف کند. در این صورت افراد از غذا‌های پر چربی و پر کالری دوری کرده و ترجیح می‌دهند غذا‌هایی مصرف کنند که مغذی بوده و به اصطلاح دارای ارزش غذایی باشند. این جنبه از یوگا تأثیرات بیشتری بر روی کاهش وزن دارد.

یکی دیگر از تأثیرات یوگا برای لاغری در مورد اشخاصی است که دچار پرخوری عصبی هستند یا افرادی که به دلایلی نظیر استرس و اضراب دچار پرخوری و در نتیجه آن اضافه وزن می‌شوند. یوگا با کاهش استرس و آرامش بخش بودن از پر خوری به دلایل عصبی و استرسی جلوگیری می‌کند.

به منظور مؤثر بودن حرکات یوگا برای لاغری بهتر است تا کالری سوزانده شده در طی انجام حرکات یوگا را نیز بدانید. تعداد کالری سوزانده شده به مدت زمان انجام یوگا و همچنین وزن شخص بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شخص انجام‌دهنده یوگا 60 کیلو گرم باشد یوگا سبب سوزانده شدن تقریبی 120 کالری در بدن این فرد می‌شود. کالری سوزانده شده توسط یوگا در بدن شخصی که 85 کیلو گرم وزن دارد هم معادل 178 کالری است.

موارد ذکر شده در مورد شرایطی است که فرد 30 دقیقه یوگا انجام بدهد. اگر مدت زمان انجام دادن یوگا رو دو برابر کنید میزان کالری سوزانده شده نیز دو برابر خواهد شد. در نتیجه اگر میزان کالری دریافتی روزانه شما ثابت باشد با انجام روزانه یک ساعت یوگا روند کاهش وزن شما آغاز خواهد شد. انجام حرکات یوگا را بهتر است در هفته چهار یا پنج بار انجام بدهید تا بدنتان فرم گرفته و به اندام ایده‌آل برسید.

 

آیا دویدن برای لاغری مفید است؟ در مقاله ی دیگری از شاینوفیت به این سوال پاسخ داده ایم.

 

حرکات یوگا برای لاغری

حرکت اول:

برای انجام دادن این حرکت یوگا برای لاغری شکم باید روی زمین دراز کشیده و دست‌های خود را به طرفین باز کنید، به حالتی که کف دست‌های شما به سمت بالا باشد. سپس زانو‌های خود را خم کرده و به سمت بالا بیاورید. در این حالت زاویه‌ی ایجاد شده بین ران و تنه باید 90 درجه بوده و زاویه مفصل زانو هم باید 90 درجه باشد. توجه داشته باشید که پا‌های شما باید به هم چسبیده باشند و در طول انجام حرکات از یکدیگر جدا نشوند. بعد از قرار‌گیری بدن در حالت درست نوبت به حرکت پا‌ها می‌رسد. پا‌های خود را به صورت همزمان به سمت چپ حرکت بدهید تا پا‌های شما به زمین برسد. در این حالت شانه‌ها باید بر روی زمین قرار داشته و سر خود را به سمت راست بچرخانید. مجدد به حالت اول برگشته و این حرکت را به سمت راست تکرار کنید.

حرکت دوم:

برای انجام یکی دیگر از حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو هم لازم است تا بر روی زمین دراز کشیده و زانو‌های خود را به داخل قفسه سینه خود جمع کنید. برای انجام راحت‌تر این حرکت می‌توانید از دست‌های خود کمک گرفته و با دست پا‌های خود را گرفته و به قفسه سینه بچسبانید. در این حالت باید سر از زمین جدا شده و پیشانی خود را به زانو‌هایتان که بر روی قفسه سینه قرار دارند بچسبانید. به منظور انجام صحیح این حرکت ورزشی دقت داشته باشید که در حین انجام شانه‌ها درگیر نشوند. در تمام مراحل باید شانه‌ها در حالت آرام قرار داشته باشند.

حرکت سوم:

برای انجام این حرکت هم لازم است تا بر روی زمین دراز کشیده و دست‌های خود را دو طرف بدن نگه دارید. در این حرکت باید کف دست‌هایتان بر روی زمین قرار بگیرند و شانه‌ها روی زمین باشند. بعد از قرار‌گیری در حالت صحیح نوبت به انجام حرکت پا‌ها می‌رسد. پا‌های خود را از زمین جدا کرده و به آرامی بالا بیاورید تا پا‌ها نسبت به بدن در حالت عمود قرار بگیرند. توجه داشته باشید که پا باید کاملاً صاف باشد و در قسمت زانو خمیدگی دیده نشود. در حین انجام این حرکت برای انجام بازدم بهتر است لگن خود را چند میلی‌متر بالا اورده و از زمین جدا کنید. در هنگام دم هم باید لگن به حالت اولیه خود یعنی بر روی زمین برگشته و برای بازدم بعدی این حرکت مجدد تکرار شود.

حرکت چهارم:

بر روی زمین دراز کشیده و دست‌های خود را در امتداد شانه باز کنید. در این حرکت هم باید کف دست‌ها بر روی زمین قرار بگیرند. سپس پا‌ها خود را به یکدیگر چفت کرده و بالا بیاورید. توجه داشته باشید که حرکت پا‌ها باید به طور همزمان بوده و از هم فاصله نگیرند. بعد از بالا آوردن پا نوبت به انجام حرکات اصلی می‌رسد که همان تکان دادن پا است. در هنگام بازدم پا‌های خود را به سمت راست یا چپ حرکت داده و این حرکت را تا جایی ادامه بدهید که پا‌های شما به دست‌هایتان که بر روی زمین قرار دارد نزدیک شود. هنگام دم پا‌ها را به حالت اولیه بازگردانده و برای بازدم بعدی پا‌ها را در جهت مخالف جهت حرکت قبلی حرکت دهید.

حرکت پنجم:

 

جرکات یوگا برای لاغری

 

روی زمین دراز بکشید و سایر اندام‌های خود یعنی دست‌ها، پا‌ها و سر و گردن را از زمین فاصله داده و سعی کنید اندام‌های خود را با فاصله از سطح زمین در یک راستا قرار بدهید. بهتر است دست‌ها و پا‌های شما با زمین در حالت موازات قرار داشته باشند. سپس بالا تنه و پا‌های خود را به سمت بالا بکشید تا حالت بدن شما به شکا 7 بشود. در این حالت باید زانو‌ها خم شده ولی دست‌ها همچنان در موازات با سطح زمین باشند. سر و ستون فقرات هم باید در یک خط مستقیم قرار بگیرند. وضعیت خود را به مدت 5 نفس حفظ کنید و بعد از گذشت این مدت زمان دوباره به حالت اولیه بازگشته و حرکت را مجدد تکرار کنید.

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد یوگا برای لاغری پرداختیم. دانستید که یوگا از جمله ورزش‌های کهنی است که علاوه بر جسم تأثیرات مفیدی بر روی ذهن و خودشناسی افراد هم دارد. یکی از مزایای یوگا کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است که در این مقاله در این خصوص توضیح داده شده است.

 

مرا را در بهبود مقالات یاری کنید.

با نظردهی ما را در تکمیل مقالات یاری کنید.