لیست پرطرفدارترین و سالم ترین رژیم های لاغری در سال 2021

محبوب ترین رژیم لاغری دنیا

پرطرفدارترین رژیم لاغری، موضوعی است که در این مطلب می خواهیم به توضیح در مورد آن بپردازیم. امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی، ماشینی شدن کارها و مصرف غذاهای نیمه آماده و پرکالری افراد زیادی دچار اضافه وزن شده اند. اضافه وزن و چاقی علاوه بر مشکلاتی که برای سلامت و تندرستی افراد دارد، ظاهر نازیبایی به فرد می دهد.

همه این عوامل سبب شده تا این دسته از افراد به دنبال راه هایی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام باشند. تمایل زیاد افراد به کاهش وزن، سبب ایجاد روش های مختلفی برای کاهش وزن شده است؛ از جمله عمل های جراحی، رژیم های غذایی و…

در این بین رژیم های لاغری طرفداران بیشتری دارند. اگر رژیم لاغری اصولی و درست باشد، علاوه بر کاهش وزن باعث می شود که فرد بتواند وزن به دست آمده را حفظ کند و احتمال برگشتن وزن به حالت قبل از رژیم کم می شود.

در ادامه به معرفی و بررسی چند رژیم لاغری محبوب و موثر می پردازیم. با ما همراه باشید تا با پرطرفدارترین رژیم لاغری آشنا شوید.

لیست سالم ترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری در 2021

رژیم لاغری برتر سال 2021

همانطور که گفته شد، برای لاغری رژیم های زیادی وجود دارد. برخی از این رژیم ها بر کاهش اشتها تمرکز دارند و با کم کردن اشتهای فرد، کالری دریافتی روزانه را کاهش می دهند؛ با کاهش کالری، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود برای سوخت و ساز شروع به چربی سوزی و آزادسازی انرژی می کند.

برخی دیگر از رژیم ها هم با محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها و یا چربی ها سبب کاهش وزن می شوند. متخصصان علم تغذیه پیشنهاد می کنند که در کنار رژیم های لاغری، ورزش کنید. در مقاله “ورزش برای لاغری کل بدن” ، ما چند حرکت ورزشی که بهترین تاثیر را در کاهش وزن دارند معرفی کرده ایم.

در خصوص رژیم لاغری برتر سال می توان گفت، اغلب رژیم ها چنین ادعایی را دارند؛ اما برای پیدا کردن محبوب ترین رژیم لاغری دنیا باید دید آیا استفاده از این رژیم برای همه موثر است یا خیر. از طرفی دیگر باید به این نکته هم توجه داشته باشید که شرایط بدنی هر فرد با فرد دیگر فرق می کند، و برای رسیدن به نتیجه بهتر باید رژیم لاغری خود را با مشورت پزشک متخصص و با توجه به شرایط بدنی تان انتخاب کنید.

در ادامه می خواهیم به بررسی چند رژیم غذایی که جزو پرطرفدارترین رژیم های لاغری محسوب می شوند، بپردازیم. با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با این رژیم های لاغری، بتوانید رژیم مناسب خود را بیابید.

رژیم لاغری برتر سال 2021

لیست پرطرفدارترین و سالم ترین رژیم های لاغری در سال 2021

ما در این مقاله 4 تا از پرطرفدارترین و بهترین رژیم های لاغری را معرفی و بررسی می کنیم. نام این رژیم ها عبارتند از:

  • رژیم غذایی پالئو
  • رژیم غذایی کم کربوهیدرات
  • رژیم غذایی دوکان
  • رژیم غذایی آتکینز

0 تا 100 رژیم کرفس + معایب و مزایا رژیم کرفس برای لاغری

1. رژیم غذایی پالئو (Paleo)

 این رژیم غذایی که یکی از پرطرفدارترین رژیم لاغری در دنیا است معتقد است که انسان ها باید رژیم غذایی مشابه با رژیم غذایی اجدادمان قبل از توسعه کشاورزی را داشته باشند. و می گوید که علت بسیاری از بیماری هایی که امروزه به وجود آمده اند، مصرف غلات، لبنیات و یا غذاهای فراوری شده است.

با توجه به این ادعا ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که آیا این رژیم، غذاهایی مشابه غذاهای اجدادمان را دارد؟ و یا اینکه پیروی از این رژیم غذایی به بهبود وضعیت سلامت و تندرستی کمک میکند یا خیر؟ در مورد برنامه غذایی رژیم پالئو باید گفت که این رژیم به مصرف پروتئین، سبزیجات، میوه ها، دانه ها و چربی کم تاکید دارد.

از طرفی در این رژیم مصرف غذاهای فراوری شده، لبنیات، شکر و غلات مجاز نمی باشد. تحقیقات انجام شده در مورد میزان تاثیر گذاری رژیم پالئو نشان دهنده این مطلب می باشد که پیروی از رژیم پالئو سبب کاهش وزن به صورت چشمگیر می شود.

از مزایای این رژیم که باعث شده جزو محبوب ترین رژیم های لاغری دنیا باشد، می توان به کاهش کلسترول، قند خون و کاهش فشار خون اشاره کرد. همانطور که می دانید این عوامل احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. منع مصرف حبوبات، سبزیجات و لبنیات که منبع تامین بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند، از معایب این رژیم محسوب می شود.

رژیم پالئو پرطرفدارترین رژیم لاغری 2021

2. رژیم غذایی کم کربوهیدرات (Low Carbohydrate)

رژیم غذایی دیگری که می خواهیم از آن به عنوان یکی از محبوب ترین رژیم های لاغری و پرطرفدارترین رژیم لاغری دنیا یاد کنیم، رژیم کم کربوهیدرات می باشد. رژیم کم کربوهیدرات انواع مختلفی دارد؛ اما وجه اشتراک همه آنها کاهش کربوهیدرات در برنامه غذایی روزانه می باشد.

میزان مجاز مصرف کربوهیدرات در این نوع رژیم لاغری 20 تا 150 گرم کربوهیدرات در طول روز می باشد. هدف اصلی رژیم این است که با کاهش کربوهیدرات دریافتی روزانه، بدن را وادار به افزایش چربی سوزی برای تامین انرژی مورد نیاز سوخت و ساز کند. این رژیم تاثیر زیادی در چربی سوزی به ویژه از بین بردن چربی های ناحیه شکمی و کاهش وزن دارد.

اموزش اصول ورزش در خانه (مخصوص دوران کرونا)

علاوه بر این تحقیقاتی که در مورد رژیم های کم کربوهیدرات انجام شده است، حاکی از این مطلب می باشد که آنها در حدود دو برابر بیشتر از رژیم هایی که مصرف چربی و یا کالری را محدود می کنند، موثر هستند.

از جمله معایب رژیم کم کربوهیدرات می توان به این موضوع اشاره کرد که این نوع رژیم برای همه افراد مناسب نمی باشد؛ پس بهتر است قبل از شروع آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات محبوب ترین رژیم لاغری دنیا

3. رژیم غذایی دوکان (Dukan)

رژیم دوکان یکی دیگر از پرطرفدارترین رژیم لاغری می باشد که می خواهیم به توضیح آن بپردازیم. این رژیم با دارا بودن پروتئین بالا و کربوهیدرات کم سبب کاهش وزن می شود. این رژیم چهار مرحله دارد؛ دو مرحله آن سبب کاهش وزن می شود و دو مرحله دیگر کمک به تثبیت وزن به دست آمده است.

هر یک از این مراحل برنامه غذایی خاص خود را دارد و مدت زمان هر مرحله بستگی به این دارد که می خواهید تا چه اندازه وزن کم کنید.

رژیم غذایی دوکان رژیم لاغری برتر سال 2021

4. رژیم غذایی آتکینز (Atkins)

یکی دیگر از رژیم های لاغری که می توان از آن به عنوان رژیم لاغری برتر سال یاد کرد، رژیم آتکینز می باشد. این رژیم برای کاهش وزن به محدود کردن کربوهیدرات دریافتی روی آورده است. طرفداران این رژیم معتقدند که اگر کربوهیدرات دریافتی کم باشد، به هر میزان چربی و پروتئین مصرف کنید وزن شما زیاد نمی شود.

در خصوص علت این فرآیند باید گفت مصرف کم کربوهیدرات سبب کاهش اشتها می شود؛ پس در نتیجه میزان کالری دریافتی کاهش پیدا میکند و کاهش وزن و لاغری حاصل می شود.

عوارض لاغری | اشنایی با معایب و خطرات لاغری بیش از حد

رژیم آتکینز چهار مرحله دارد. مرحله نخست آن مرحله القا می باشد. مدت زمان آن دو هفته است و در آن زمان روزانه کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف می کنید، ناگفته نماند که با نزدیک شدن به وزن مورد نظرتان به طور حساب شده کربوهیدرات دریافتی روزانه افزایش می یابد‌. به طور کلی رژیم های کم کربوهیدرات سبب لاغری سریع می شوند. رژیم اتکینز هم از این قاعده جدا نیست.

از جمله مزایای رژیم اتکینز هم کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از طریق کاهش قند خون، کلسترول بد و فشار خون می باشد. ناگفته نماند که این رژیم هم برای همه افراد مناسب نمی باشد و بهتر است قبل از شروع آن با پزشک متخصص مشورت شود.

ما در یک مقاله جداگانه بطور کامل مراحل رژیم اتکینز، مواد غذایی قابل مصرف در این رژیم و مواد غذایی منع شده را بررسی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم مقاله رژیم اتکینز چیست ؟ آموزش قدم به قدم مراحل رژیم اتکینز را مطالعه کنید.

رژیم لاغری برتر سال 2021 اتکینز

در سایت شاینوفیت یک رژیم لاغری 3 روزه بهمراه برنامه غذایی کامل ارائه داده ایم که سرشار از مواد سالم بوده و شامل وعده های غذایی ساده ای می باشد که در آشپزخانه شما به راحتی یافت می شوند.

جمع بندی

در این مطلب به بیان چند مورد از رژیم های موثر برای کاهش وزن و لاغری پرداختیم. بهتر است یادآور شویم این رژیم ها تنها رژیم های مناسب و موثر برای کاهش وزن نیستند. لازم به ذکر است که رژیم لاغری باید با نظر پزشک و با توجه به شرایط بدنی فرد انتخاب شود؛ زیرا ممکن است رژیمی که برای یک فرد موثر بوده و سبب کاهش وزن شده است، برای فرد دیگری با شرایط بدنی متفاوت موثر نباشد.

در انتخاب یک رژیم غذایی موثر باید علاوه بر توجه به مزایا و معایب آن، به برنامه غذایی روزانه رژیم هم توجه کنید. رژیمی مناسب است که با دارا بودن همه منابع غذایی، مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کند. در مورد رژیم لاغری برای سرد مزاج ها بیشتر بداتید.

برخی از سوالات رایج:

پرطرفدارترین رژیم لاغری چیست ؟

رژیم غذایی پالئو - رژیم غذایی کم کربوهیدرات - رژیم غذایی دوکان - رژیم غذایی آتکینز

برای رژیم پالئو باید چه چیز هایی بخوریم؟

این رژیم به مصرف پروتئین مثل گوشت های بدون چربی ،سالمون ،ماهی تن، سبزیجات، میوه ها، آجیل ها و دانه ها ، روغن میوه ها و آجیل ها و چربی کم تاکید دارد.

معایب رژیم کم کربوهیدرات چیست ؟

این رژیم در برخی از افراد باعث مشکلات گوارشی ، کتو فلو ،بوی بدن دهان ، تپش قلب و ریزش مو می شود به همین خاطر توصیه می کنیم قبل از شروع آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *